Bělá
Botanicky pozoruhodná lokalita v Bouzovské vrchovině na střední Moravě. Komplex slatinných a suchých luk v údolí potoka Bělé (pravostranný přítok říčky Nectavy) asi 2,5 km jižně od vsi Kladky. Mozaiku společenstev doplňují břehové porosty olší a vrb. Součást přírodního parku Kladecko.
Význam
Na lokalitě se vyskytuje celá řada chráněných a ohrožených druhů rostlin a živočichů. Nejpozoruhodnější je bohatá druhová skladba ostřic (chráněná ostřice Davallova, ostřice latnatá vytvářející typické přes metr vysoké bochníky, silně ohrožená ostřice odchylná, ostřice stinná, v sušší části pak silně ohrožená ostřice ptačí nožka…) – mimochodem, roste tu i jediný v současné době známý živý kříženec ostřice odchylné a ostřice latnaté v České republice! Dále zde nalezneme například chráněnou orchidej prstnatec májový, nenápadnou vzácnou kapradinu hadí jazyk, pampeliškám podobnou škardu ukousnutou, upolín nejvyšší, suchopýr širolistý, oba druhy prvosenek, ocúny, v sušší části pak na podzim modře rozkvétají ohrožené hořce brvité. Ze živočichů zde žijí mimo jiné celoevropsky chránění motýli ohniváček černočárný, modrásek bahenní a modrásek očkovaný, ropuchy, užovky….
Historie
V minulosti byly louky pravidelně koseny, částečně pravděpodobně jako stelivové (méně kvalitní tráva), suší část byla využívána snad i jako pastvina. Obhospodařování ustalo koncem 80. let, louky začaly ruderalizovat a postupně zarůstat náletovými dřevinami. O nejcennější půlhektar v západní části lokality začali pečovat v roce 1996 dobrovolníci z místní organizace Českého svazu ochránců přírody Kladky – hlavní zásluhu na tom měl tehdejší dlouholetý předseda organizace MVDr. Jaromír Menšík. Část lokality byla vyhlášena jako významný krajinný prvek. Uvažovalo se též o vyhlášení přírodní památkou, k tomu však nikdy nedošlo.
V těsném sousedství lokality byl v 70. letech minulého století postaven dnes zpustlý areál hotelu Upolín (tehdy středisko SSM). Při jeho výstavbě byla silně narušena část lokality výstavbou koupaliště a hřiště. Existovalo vážné riziko, že obnova jeho činnosti s sebou přinese další tlak na komerční využití okolí – budování dalších hřišť, parkovišť, bungalovů… Proto jsou pozemky na lokalitě od roku 2005 postupně v rámci kampaně Místo pro přírodu vykupovány.
Majetkové vztahy
Český svaz ochránců přírody zde v současné době vlastní či spoluvlastní 4,1 ha (pozemky č. 720/2, 742/1, 749/2, 749/4, 749/6, 749/8, 749/9, 749/10 a 751/2 a nadpoloviční podíl na pozemku 749/3 v k.ú. Kladky), vykoupených v rámci kampaně Místo pro přírodu. Pozemek č. 749/1 (0,94 ha) má místní pozemkový spolek pronajatý od obce Kladky.
Péče o lokalitu
Větší část pozemků je pravidelně kosena. Louky jsou postupně obnovovány i na dříve degradovaných (zarostlých) částech. Na části plochy je zachovávána mokřadní olšina, podél potůčku břehové porosty. Na botanicky méně cenných místech bylo vybudováno několik tůní.
Přístup
Nejlépe je vyrazit ze železniční stanice Šubířov na trati z Prostějova do Chornice. K lokalitě vás dovede po cca 1,5 km naučná stezka Kladecko spolu se žlutou turistickou značkou. Na okraji lokality se nachází 3. zastávka naučné stezky.
Zobrazit místo Bělá na větší mapě
Další informace
- ochranářský plán ke stažení v pdf
- „miniprůvodce“ lokality ke stažení v pdf
- informační tabule ke stažení v pdf – základní informace o lokalitě, opatření na podporu živočichů
- článek v časopise Krása našeho domova (jaro 2006)
O lokalitu pečuje Pozemkový spolek Prostějovsko, Regionální sdružení ČSOP Iris, Husovo nám. 67, 796 01 Prostějov, tel.: 582 338 278, e-mail: iris@iris.cz.