číslo účtu MPP 9999922/0800

Lokality

ikona lokality Revitalizace Znosimského mokřadu

Lokality | 25. 1. 2025

Další revitalizace v plném proudu. Sice tu lokalitu v údolí Blanice nazýváme Znosimským mokřadem od chvíle, kdy jsme ji v rámci kampaně Místo pro přírodu vykoupili, ale skutečným mokřadem se stává až teď. Na značně degradované (kdysi) nivní louce vznikají dvě rozměrné mělké tůně. Hotovo by mělo být do konce února, takže na příchod obojživelníků, vážek, potápníků a dalších nájemníků budě vše včas připraveno.
Na fotografie se můžete podívat na Facebooku.
Projekt je podpořen Operačním programem Životní prostředí.

ikona lokality Nový mykologický objev na Opičáku

Lokality | 24. 1. 2025

Pan Lukáš objevil na podzim na Opičáku další ohrožený druh houby, z této lokality dosud neznámý – rozděrku splývavou. Děkujeme za informaci i za zaslané fotografie, na které se můžete podávat na našem facebooku.

ikona lokality Biologické průzkumy Na Skřivánku

Lokality | 21. 12. 2024

V červnu jsme vykoupili lokalitu Na Skřivánku… A ještě dříve, než byla podepsána kupní smlouva, rozběhly se rozsáhlé biologické průzkumy. Věřili jsme, že vše dobře dopadne, a nechtěli jsme zbytečně promeškat sezónu. Pro další péči o lokalitu potřebujeme nezbytně vědět, kde se zachovalo co cenného, jak o to pečovat, a kde se lze naopak s klidem pustit do razantní obnovy biotopů.
S koncem roku se nám pomalu scházejí závěrečné zprávy jednotlivých průzkumů… A výsledky jsou úžasné. Desítky vzácných či chráněných druhů živočichů o rostlin.
S těmi nejzajímavějšími nálezy vás budeme postupně seznamovat na fecebookovém profilu Místo pro přírodu.

ikona lokality Nové tůně Pod Trojanem

Lokality | 12. 12. 2024

Když jsme loni kupovali dva pozemky v krásné mokřadní lokalitě Pod Trojanem, psali jsme, že vedle velmi cenného zachovalého rašeliniště je tu i část degradovaná, zarostlá chrasticí, kde by bylo vhodné vybudovat tůně. Neboť na této jinak značně pestré lokalitě úplně chyběly drobné vodní plochy. Už nechybí. Díky kolegům z Pozemkového spolku Gallinago, kteří o lokalitu pečují, a finanční podpoře Nadačního fondu Veolia zde během podzimu vznikla soustava mělkých tůní o ploše zhruba 150 metrů čtverečních. V jejich okolí byl na ploše 1200 metrů čtverečních stržen drn, takže se zde obnovil mokřad. Už se těšíme na jaro, co vše se zde objeví…

Fotografie včetně leteckého záběru najdete na facebooku.

ikona lokality Nová Ščúrnica

Lokality | 6. 11. 2024

V nejsevernější části Bílých Karpat na vrchu Polom se nachází území, které pracovně nazýváme „novou Ščúrnicí“. Plocha přímo navazuje na Ščúrnicu, ale má úplně jiný charakter. Zatímco na Ščúrnici jsou přírodě blízké lesy až pralesy s bukem, jedlí, habrem a mnoha dalšími druhy stromů, zde rostl, s výjimkou dvou pásů listnáčů na bývalých mezích a několika kdysi solitérních stromů, jen stejnověký přehoustlý porost smrku. Jednou se sem „bezzásahová“ Ščúrnica rozšíří, ale v tuhle chvíli potřebuje les trochu pomoci. Smrčinu jsme před třemi lety rozčlenili několika pásy, místy prosvětlili, uvolnily se staré listnáče, trochu něco dosadilo. A už to tu začíná vypadat jako „normální les“ a ne jako plantáž na smrkové dřevo. No, koukněte se sami, jak jsou ještě nedávno šedé smrčiny najednou barevné :-)

ikona lokality Cihelna Chmeliště plná hub

Lokality | 11. 10. 2024

Všichni teď chodí na houby, tak jsme vyrazili také :-)
Klasická Místa pro přírodu „na houby“ jsou Opičák či Ščúrnica. Ale k velmi bohatým lokalitám patří (možná pro leckoho trochu překvapivě) i Cihelna Chmeliště. Právě z ní pochází padesátka fotek nejrůznějších hub a houbiček, na které se můžete podívat na našem facebookovém profilu.
Je tam toho opravdu spousty. Několik desítek druhů, tisíce plodnic. Výrazně dominuje pavučinec osikový, vedle něj několik dalších druhů pavučinců, ryzce, holubinky, hnojnky, špičky, helmovky, čepičatky, slzivky, čirůvky…

ikona lokality Jak moc ovlivňují meliorace vodní režim v krajině? Prozradí Sedmihorské mokřady

Lokality | 25. 8. 2023

Na Sedmihorských mokřadech se díky finanční podpoře Nadačního fondu Veolia rozbíhá několikaletý výzkum, který chce porovnat dlouhodobý vliv meliorací, respektive revitalizací na vodní režim v krajině.

Více v tiskové zprávě.


Od roku 2003, kdy byla kampaň Místo pro přírodu zahájena, již bylo vykoupeno
207 hektarů na 57 lokalitách

Ikona Facebook   Facebook

ikona RSS   RSS

Český svaz ochránců přírody
Michelská 5, 140 00 Praha 4
tel.: 222 516 115, 222 511 496
info@mistoproprirodu.cz

Sbírka povolena rozhodnutím Magistrátu hl. m. Prahy č.j. S-MHMP/1554784/2015.
Vytvoření těchto stránek podpořilo v roce 2010 Ministerstvo životního prostředí. Stránky MPP využívají redakční systém WordPress.
© Český svaz ochránců přírody, 2010  |  Webdesign © Jana Štěpánová RedGreenBlue, 2010  |  Realizace: Jaroslav Síbrt, 2010.