Ještěrčí ráj
Teplomilné stráně s bohatým výskytem plazů, hmyzu a několika vzácnými druhy rostlin nad levým břehem Labe u vsi Brod.
Význam
Teplomilné stráně u Brodu patří k největším a nejzachovalejším xerotermním lokalitám východních Čech. Je zde velmi silná populace ještěrky obecné a slepýše křehkého. Z motýlů zde byli zjištěni např. světlopáska bělavá, rákosnice proměnlivá, rákosnice běloskvrnná, bělopásek dvouřadý, šest druhů vřetenušek (vřetenuška štírovníkovitá, vřetenuška kozincová, vřetenuška komonicová, vřetenuška obecná, vřetenuška mateřídoušková a vřetenuška čičorková, je zde silná populace okáče bojínkového a modráska vikvicového, vyskytuje se zde i otakárek fenyklový. Zajímavý je výskyt samotářských včel či cikády chlumní. Průzkum dalších druhů bezobratlých teprve probíhá. Z ptáků zde hnízdí křepelka polní, ťuhýk obecný, nepravidelně i strnad luční, na tahu lze zastihnout sluku lesní. Z významnějších druhů rostlin lze uvést hořec brvitý, křivatec nejmenší, jetel alpský, česnek hranatý, pcháč bezlodyžný, chrpu parukářku, lilii zlatohlávek, růži galskou či violku divotvárnou.
Historie
Teplomilné stráně byly v minulosti využívány pravděpodobně k pastvě ovcí a koz, za socialismu pak k pastvě krav. V devadesátých letech 20. stol. přestaly být obhospodařovány. Od roku 2003 je část lokality v péči Velkojaroměřského pozemkového spolku, který při jejím okraji zřídil základnu pro stádečko ovcí a koz, využívaných nejen při péči o tuto lokalitu, ale i o další lokality v okolí. Roku 2012 se naskytla možnost výkupu některých pozemků a zároveň úvahy o jejich využití na pěstování energetivckývh rostlin. Proto Český svaz ochránců přírody zahájil kampaň na jejich vykoupení. Následně vykoupil z důvodu stabilizace vlastnických vztahů i část pozemků dříve pronajatých. V současné době tak vlastní 6 pozemků o celkové výměře 4,6 ha ze 100%, na dalších 4 pozemcích (o výměře 3,8 ha) pak 2/3 podíl.
Péče o lokalitu
Omezení náletových dřevin a agresivních druhů trav, kosení travních porostů, pastva smíšeného stáda ovcí a koz při zachování mozaikovitosti celé lokality. Samovolné rozšíření travních porostů i na přilehlé bývalé pole. V jílovitějších částech pole zvažujeme vybudování periodických tůněk.
Přístup
Ze vsi Brod nad Labem po neznačené cestě jihovýchodním směrem. Hned za vsí vlevo nad cestou jsou stráně Ještěrčího ráje, při cestě narazíte na informační tabuli. Od ní je též upraven přístup na lokalitu. Pozemky jsou z důvodu pastvy ohraženy ohradníky, což však neznamená omezení vstupu.
Zobrazit místo Ještěrčí ráj na větší mapě
Velkojaroměřský pozemkový spolek nabízí pro zájemce možnost odborné zoologicko-botanické exkurze (nejlépe organizované skupiny více jak 10ti osob). Návštěva s průvodcem je zpoplatněna, výtěžek je použit na péči o lokalitu. Nejvhodnější doba návštěvy je duben až červenec.
Další informace
- samostatné webové stránky Ještěrčího ráje
- ochranářský plán v pdf
- článek v časopise Krása našeho domova (jaro 2013)
O lokalitu pečuje Velkojaroměřský pozemkový spolek, ZO ČSOP JARO, Národní 83 (areál nemocnice), 551 01 Jaroměř, tel.: 603 847 189, 605 251 434, e-mail: coracias@seznam.cz.