Triangl
Pouhých 6 km od centra Prahy, v sevření mezi sídlištěm Skalka a hostivařskou průmyslovou zónou, skrytá za náspy železničních tratí, se nachází malá oáza přírody uprostřed města. Asi 2 ha velká trojúhelníková plocha, sevřená ze všech stran železničními tratěmi (odtud název Triangl) je porostlá z větší části křovinami a starými stromy. Středem protéká Slatinský potok, při němž je asi 15 arů velký mokřad s jezírkem. Severně od něj leží menší louka. V západní části je zrekultivovaná navážka stavební suti.
Význam
Toto území je zajímavé především velkou druhovou pestrostí obratlovců. V tůni žije sedm druhů obojživelníků, z nichž nejzajímavější je celoevropsky chráněná kuňka ohnivá. V křovinách a rákosinách se vyskytuje na 40 druhů ptáků, z nichž většina zde též hnízdí. Z pravidelných obyvatel je nejzajímavější jistě slavík, za zmínku stojí i rákosník zpěvný, několik druhů pěnic či mlynařík dlouhoocasý, z občasných návštěvníků pak moudivláček lužní.
Triangl je zajímavý i z hlediska krajinářského – zejména malebné partie při jezírku s doupnými vrbami jsou v okolí Prahy poměrně ojedinělé. Při hodnocení významu Trianglu je nutné mít vždy na paměti, že jde o zelenou oázu uprostřed sídlišť, továren a frekventovaných dopravních tepen.
Historie
Lokalita byla postupně třemi železničními tratěmi (trať Praha – České Budějovice, trať Praha Vršovice – Praha Malešice a spojka těchto tratí) oddělena od okolí a tím uchráněna od zástavby (továrny hostivařské průmyslové zóny sahají těsně za násep českobudějovické trati). V 70. letech však na části lokality začala vznikat navážka stavební suti, kterou se naštěstí povedlo zastavit a rekultivovat.
Od roku 1991 začala o lokalitu na popud místních občanů pečovat místní organizace ČSOP Botič – Rokytka. Odstranila skládky a několika technickými opatřeními zabezpečila vodní režim v jezírku. Provádí zde pravidelné zoologické průzkumy, na jejichž základě se podařilo v roce 2001 prosadit zařazení Trianglu mezi významné krajinné prvky. Zatím vyvrcholením snah o záchranu Trianglu bylo odkoupení klíčového pozemku s jezírkem (0,15 ha) v rámci kampaně Místo pro přírodu v září 2003 do majetku ČSOP.
Péče o lokalitu
Soustavnou péči vyžaduje zejména jezírko. Je mělké, zarůstá orobincem a zanáší se bahnem. Aby bylo zachováno jako domov mnoha obojživelníků i jako prvek zvyšující pestrost zdejší přírody, je třeba pravidelně likvidovat část porostu orobince a jednou za několik let odstranit z jezírka usazeniny bahna. Samozřejmostí je pravidelný úklid, neb každé takovéto „nevyužité“ místo ve městě přímo svádí k zakládání černých skládek.
Specifikem „péče“ o lokalitu v Praze je pak hlídání a připomínkování územního plánu, který některými záměry Triangl přímo ohrožuje. Vlastnictví nás v této záležitosti staví do mnohem výhodnější pozice, než bychom měli jako „obyčejné“ občanské sdružení.
Přístup
Jediný přístup na Triangl je železničním podjezdem od východu (bránu lze obejít; nelouží zabránění vstupu, ale ochraně lokality před nelegálními skládkami). K Podjezdu s bránou se dostanete buď po asfaltové lesní cestě, odbočující z Ulice Rabakovská jižně od mostu Jižní spojky (směr kynologické cvičiště) nebo orientačně náročnější lesní pěšinou od stanice MHD Mokřanská.
V některých starších materiálech uváděný přístup od konečné autobusu č. 234 přes železniční trať prosím nepoužívejte – vzhledem k výraznému zvýšení provozu na této trati je životu nebezpečný!
Zobrazit místo Triangl na větší mapě
Prosíme, umožněte ptákům v klidu vyhnízdit – neprolézejte v době hnízdění (cca březen až červen) křoviny a rákosiny a nepouštějte na volno psy.
Další informace
- „miniprůvodce“ ke stažení v pdf
- informační panel ke stažení v pdf
- článek v časopise Krása našeho domova (jaro 2004)
O lokalitu pečuje Pozemkový spolek Botič-Rokytka, ZO ČSOP Botič-Rokytka, Moskevská 4, 101 00 Praha 10, tel.: 271 746 631, e-mail: botrok@centrum.cz.